top of page

Czasem tak mało trzeba, żeby wybronić się z opresji

W minioną sobotę w Swindon miał miejsce pierwszy trening samoobrony dla kobiet. Na specjalne zaproszenie klubu sportowego Draco Dojo do Swindon przyjechał Prezydent Polskiego Centrum Jiu-Jitsu Goshin Ryu - Jacek Chęciński 8 DAN, który przeprowadził pokazowe ćwiczenia, jak obronić się w przypadku napadu.

Zajęcia, które trwały dwie godziny, pokazały jak łatwo uwolnić się z chwytów za ubranie, ręce czy też włosy. Kobiety powinny umieć się obronić, bo nigdy nie wiadomo, kiedy takie umiejętności mogą się przydać – powiedział nam po treningu Adam Esz, instruktor Jiu-Jitsu – Techniki samoobrony panie powinny odpowiednio wytrenować, żeby w sytuacji zagrożenia właściwie zareagować. Takie cykliczne ćwiczenia pozwolą potem np. w momencie usiłowania gwałtu, na uniknięcie paniki, podjęcie właściwej decyzji oraz obronienie się przed atakującym.

Panie, które przyszły na trening nie kryły po nim zadowolenia. Zajęcia były rewelacyjne – opowiadała Kinga Dąbrowska - nie tylko ze względu na to, że miałyśmy okazję poznać różne techniki samoobrony, ale również jako jako wydarzenie socjalne. Nie znałyśmy się wszystkie przed treningiem, a spędziłyśmy sympatycznie czas.

Nie spodziewałam się, że czasem tak mało trzeba, żeby wybronić się z opresji czy poradzić sobie z poważnym atakiem - mówiła dalej Kinga - chyba żadna z nas, które wcześniej nie miała kontaktu ze sztukami walki, była zaskoczona, ile tak naprawdę możemy zrobić, w momencie, kiedy ktoś nas napadnie. Jacek ma świetne podejście i metody. Pokazując wszystko dokładnie na nas samych, naprawdę pozwolił nam poczuć, jakiej reakcji możemy się spodziewać od napastnika po naszej akcji. Jacka celem było przede wszystkim zaszczepić w nas świadomość, że nie musimy być bierne. Dał poczucie pewności, że jesteśmy w stanie choć próbować obronić się same. Instruktor twierdził, że ten trening był tylko małą próba całego kursu, co naturalnie wzbudza głód po więcej. Szkoda, że nie przyszło więcej pań, zdecydowanie mają czego żałować.

Czy takie treningi jeszcze się odbędą? Jeśli zbierze się odpowiednio liczna grupa pań, to takie treningi mogą ruszyć jeszcze w tym miesiącu - deklaruje Adam Esz - Szczegółów szukajcie na FB klubu Draco Dojo.

Więcej zdjęć na naszym profilu FB.

bottom of page