top of page

Polskie samoloty na AIR TATTOO w Fairford

Niewiele ponad trzy tygodnie pozostało do kolejnej odsłony jednego z największych pokazów lotniczych na świecie Air Tattoo 2015. W dniach 17-19 lipca w bazie lotniczej RAF w Fairford dziesiątki tysięcy widzów podziwiać będzie pokazy samolotów z całego świata.

Air_Tattoo.jpg

„W partnerstwie z Królewskimi Siłami Powietrznymi, zaprosiliśmy międzynarodowe siły lotnicze do przyłączenia się do tegorocznych pokazów jako, że chcemy zgromadzić maszyny z całego świata, które służą do zabezpieczenia i obrony przestrzeni powietrznej, ale również stanowią wsparcie w misjach bojowych, wywiadowczych jak również świadczących pomoc humanitarną. Począwszy od wydarzeń historycznych takich jak Bitwa o Wielką Brytanię (której 75 rocznicę obchodzimy w tym roku – przyp. Autora), przez współczesne konflikty w Iraku czy Afganistanie, znaczenie obrony przestrzeni powietrznej musi być pokazywane z całą swą mocą (...)” - mówi Andy Armstrong, dyrektor zarządzający odpowiedzialny za organizację pokazów na oficjalnej stronie pokazu.

red-arrows-429055_640.jpg

I rzeczywiście, widzowie zgromadzeni w bazie lotniczej RAF w Fairford będą mieli okazję podziwiać najwspanialsze maszyny z całego świata. Zarówno te, które stanowiły potęgę w powietrzu w przeszłości, jak również te, które służą w chwili obecnej.


Jak co roku, nie zabraknie w Fairford skrzydeł z szachownicą. Podczas Air Show ponownie podziwiać będzie można popisy polskich pilotów w samolocie myśliwskim Mig-29, który z okazji rocznicy Bitwy o Wielką Brytanię ozdobiony został emblematem słynnego Dywizjonu 303. W ekspozycji naziemnej obejrzeć będzie można maszyny Polskich Sił Lotniczych: samolot transportowy C295M, myśliwsko-szturmowy Su 22M4, transportowy PZL M28 Bryza oraz helikopter Mi14.

NEWS_Polish_AF_MiG-29_-_credit_Ben_Dunnell.jpg

W tym roku na pokazy w Fairford powrócą również inscenizacje wspierane popisami pirotechników, co podniesie znacznie atrakcyjność popisów maszyn bojowych. W chwili obecnej w Fairford już trwają testy i próby pirotechniczne, które dostosowywane są do scenariuszy pokazu.


oficjalna strona pokazu: www.airtattoo.com


zdjęcia: Pixabay/mm1994, oficjalna strona AIR TATTOO

bottom of page