top of page

Świadczenia zdrowotne z kartą EHIC

Wakacje to czas wyjazdów zagranicznych, głównie do Polski, ale nie tylko. Aby w krajach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (European Economic Area, EEA), a także Szwajcarii skorzystać z bezpłatnych lub refundowanych usług medycznych należy mieć kartę EHIC - European Health Insurance Card.

Karta EHIC zwania z opłat za podstawowe usługi medyczne w kraju do którego się wybierasz. Nie oznacza jednak tego, że wszystkie zabiegi, które w Wielkiej Brytanii są za darmo, będą również darmowe np. w Polsce. Dlatego najlepiej upewnić się czy usługa medyczna w danym kraju jest zaliczona do zakresu podstawowych usług i czy dana placówka zdrowia ma podpisaną umowę np. z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) w Polsce.


O kartę EHIC mogą ubiegać się brytyjscy rezydenci, obywatele krajów, które należą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (w tym Polski) oraz Szwajcarii, jak również osoby pow. 16-tego roku życia mieszkające i pracujące w UK. Kartę możesz wyrobić zarówno dla siebie jak i swoich bliskich. Kazdy z Was (dziecko również) dostanie osobną kartę.


Karta EHIC obowiązuje tylko i wyłącznie w przypadku krótkich wyjazdów turystycznych i nie może być używana wtedy, gdy nasz wyjazd jest związany z przeprowadzką na stałe do danego kraju.


Aby wyrobić sobie kartę EHIC, najprościej i najszybciej jest aplikować online. Wystarczy wypełnić formularz TUTAJ.


UWAGA! Karta EHIC jest całkowicie bezpłatna!

bottom of page