top of page

Jest takie miasto...

Dziś kolejna rocznica wielkiego zrywu Polskiego Narodu. Dokładnie 71 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 w Warszawie wybuchło Powstanie Warszawskie.

Fot. kadr z filmu "Powstanie Warszawskie"

Obywatele naszej Stolicy niezależnie od płci, wieku czy wyznania stanęli przeciw hitlerowskiemu okupantowi by odzyskać swe miasto i wolność. Organizacje podziemne zaplanowały operację w oczekiwaniu na szturm wojsk, które znajdowały się tuż za drugim brzegiem Wisły. Pomoc ta nigdy nie nadeszła. Wojska radzieckie zostały spod Warszawy wycofane i skierowane na odpoczynek. W miejsce 2 Armii Pancernej wprowadzono znacznie słabszą 47 Armię, której zadaniem była jedynie obrona i utrzymanie pozycji. Miasto wykrwawiało się. Mimo miażdżącej przewagi wojsk okupanta bohaterowie Warszawy walczyli aż 63 dni. W walkach zginęło 16 tysięcy powstańców, 20 tysięcy odniosło poważne rany a kolejne 15 tysięcy zostało wziętych do niewoli. Straty wśród cywilów były znacznie większe, gdyż okupant nie przebierał w środkach. Naloty, ostrzał artyleryjski i urządzane przez hitlerowskich oprawców masakry odebrały życie 150tys - 200tys ludzi.

Fot. Pixabay

Lewobrzeżna część Warszawy uległa całkowitemu zniszczeniu. W gruzy zamienione zostały budynki o niezwykłej wręcz wartości historycznej, kulturowej i duchowej. Po wojnie odbudowano tę część miasta. Stanęła na gruzach starej Warszawy. Do dziś pod jej budynkami, chodnikami i ulicami spoczywają Bohaterowie, jej obrońcy. Cześć ich pamięci! Jeżeli tylko macie możliwość, dziś o 17.00 czasu polskiego zatrzymajcie się na minutę i pomyślcie jak wielkiego poświęcenia dokonali ci bohaterowie. Czy dziś bylibyście zdolni do tego samego?

bottom of page