top of page

#polishblood czyli polski czwartek w stacjach krwiodawstwa

Już jutro odbędzie się, zapowiadana od kilku tygodni, akcja polskiej społeczności będąca formą protestu przeciw niesłusznemu napiętnowaniu społeczności polskiej przez polityków i media w Wielkiej Brytanii.

Akcja masowego oddawania krwi "20 sierpnia nie strajkuję tylko ratuję życie!" stała się owocem zrodzonego w mediach społecznościowych pomysłu na strajk polskich pracowników w Wielkiej Brytanii. Jego przeprowadzenie miałoby uzmysłowić Brytyjczykom jak ważną rolę odgrywa społeczność polska w życiu i gospodarce Zjednoczonego Królestwa. Bardzo szybko jednak odezwały się głosy krytykujące taki pomysł, określając go jaki nierozważny i krótko mówiąc - niezbyt mądry. Autorzy projektu #polishblood podkreślają, że ewentualny strajk mógłby przynieść więcej problemów i być opłakany w skutkach dla wszystkich Polaków.

W związku z tym, polska organizacja polonijna British Poles, na czele której stoi Jerzy Byczyński, polski prawnik i działacz polonijny, opracowała alternatywny, a co najważniejsze zorganizowany i legalny sposób na pokazanie naszego udziału, zaangażowania i pozytywnych wartości, jakie wnosimy do życia Wielkiej Brytanii.


O "20 sierpnia nie strajkuję tylko ratuję życie!" natychmiast zrobiło się głośno w mediach, nie tylko angielskich, ale także ogólnoświatowych. Namawiamy do umówienia sesji donacyjnej na www.blood.co.uk i oddania krwi w tej słusznej sprawie. Rejestracja jest bardzo prosta, zajmuje dosłownie chwilę.


Aby oddać krew zarejestruj się online tutaj.


W dniu jutrzejszym krew oddać będzie można w Church of Christ the Servant, Abbey Meads Village Centre, Elstree Way, Swindon, SN25 4YX.


Pobrane zostanie 450ml krwi, wcześniej przeprowadzone zostanie krótkie badanie pozwalające określić czy nasza krew będzie bezpieczna dla potencjalnego biorcy.


Pamiętaj, nie możesz oddać krwi jeżeli: - wyjeżdżałeś z UK w ostatnich 6 miesiącach, - miałeś jakąkolwiek infekcję w ostatnich dwóch tygodniach,

- odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości (kaszel, przeziębienie, nadkwasota etc),

- w ostatnich 4 miesiącach miałeś nowy tatuaż czy też kolczyk,

- masz dolegliwości, niedomagania lub wadę serca,

- w ciągu ostatnich 7 dni przeszłeś kurację antybiotykową lub zabieg stomatologiczny, - oczekujesz na operację lub zabieg. Inaczej niż w Polsce, w UK w dniu poboru krwi nie przysługuje nam dzień wolny od pracy. Nie otrzymacie też czekolad. Zostaniecie poczęstowani słodką herbatą i ciasteczkami.

W razie jakichkolwiek pytań odnośnie poboru krwi zapraszamy do użycia infolinii NHS pod numerem 0300 123 23 23.

bottom of page