top of page

Wędkowanie w Anglii, to prostsze niż myślisz

W sobotę na Coate Water chętni mieli okazję do zapoznania się z podstawami wędkowania (w tym również muchowego). W pikniku zorganizowanym przez Angling Trust wzięło udział wielu mieszkańców Swindon i okolic. Doświadczeni instruktorzy w półgodzinnych sesjach wprowadzali chętnych adeptów w podstawy tego ciekawego sportu.

Piknik miał na celu propagowanie legalnego wędkarstwa, jak również popularyzację tego sportu jako sposobu na rodzinne spędzanie czasu. Dean Asplin, regionalny przedstawiciel Angling Trust, w rozmowie z nami podkreślał edukacyjną wartość wędkarstwa, mówiąc o walorach kontaktu dzieci z przyrodą i troski o środowisko przez bezpośredni z nim kontakt.

Wszyscy młodzi adepci tej sztuki na zakończenie swojej półgodzinnej sesji z instruktorem otrzymali atrakcyjne gadżety, a wśród nich była mała teleskopowa wędka. A wielokrotnie była to pierwsza wędka w ich życiu! Mamy nadzieję, że sobotni piknik stanowił dobry początek i motywację do odejścia od konsol do gry, komputerów i telewizorów na rzecz spędzania czasu na świeżym powietrzu.


Okazuje się, że piknik również wielu dorosłym pokazał, że ich dzieci są ciekawe innych aktywności. Jesteśmy pewni, że nawet jeśli ich przygoda z wędkarstwem potrwa jeden sezon, czy jeden miesiąc to pozostawi w nich wrażliwość na przyrodę i niezapomniane wspomnienia.

Jak legalnie wędkować w Anglii?

Wielu z nas wędkowało w Polsce i wielu z nas zastanawiało się jak to jest z zasadami wędkowania w Anglii. Okazuje się, że to prostsze niż mogło się komukolwiek wydawać. W Polsce zdobycie uprawnień do wędkowania wymagało trochę wysiłku, gdyż należało posiąść szczegółową wiedzę odnośnie wymiarów i okresów ochronnych określonych gatunków ryb i zdać egzamin. I dopiero potem po opłaceniu składek do PZW można było korzystać z uroków tego ciekawego sportu. Reguły gry tutaj wydają się dużo łatwiejsze. Nie trzeba zdawać egzaminu. Licencji (rod licence) nie trzeba wykupować na cały rok. Można ją wykupić również na 8 dni (idealne w okresie urlopu) lub tylko na jeden dzień online lub w najbliższym urzędzie pocztowym. Co ważne - dla dzieci do 12 roku życia licencja nie jest wymagana, jednak jeżeli udasz się ze swoim dzieckiem na ryby i pomagając mu czy ucząc będziesz trzymać wędzisko w ręku - musisz mieć wykupioną licencję dla siebie.

To bardzo ważne, wędkując nielegalnie podlegasz karze do £2500.

Zanim udasz się na łowisko, sprawdź w lokalnym klubie wędkarskim czy na danym łowisku należy złowione ryby wypuścić z powrotem do wody, czy możesz w określonych przypadkach zabrać je do domu. Na większości łowisk w Anglii obowiązuje reguła "catch and release", warto więc zorientować się czy właściciel łowiska (w praktyce lokalny klub wędkarski odpowiedzialny za dany akwen) zezwala na zabranie kilku złowionych ryb, czy też wymagane jest uwolnienie ich.

Pod niniejszym linkiem znajdziecie dane wszystkich klubów wędkarskich w Wiltshire: http://www.3ws.co.uk/fishing-clubs.php/Wiltshire/71/2/ Namawiamy do aktywnego spędzania czasu nad wodą!

bottom of page