top of page

Specials Awareness Evening czyli jak zostać Special Constable od A do Z.

Kilka dni temu zapowiadaliśmy, że będziemy przybliżać Wam proces rekrutacji prowadzonej przez Wiltshire Police. Jej celem jest uzyskanie wsparcia od społeczeństwa poprzez szkolenie kandydatów do pełnienia służby jako Special Constable.

Zatem kim jest Special Constable? To funkcjonariusz policji jak każdy inny. Wygląda tak samo jak zawodowi policjanci, ma te same uprawnienia i możliwości. Różnią go od "zwykłego" policjanta dwie istotne rzeczy. Special Constable nie ma prawa do noszenia i używania broni palnej, a za wykonywaną przez siebie pracę nie pobiera wynagrodzenia. Można w skrócie rzec, że naprawdę służy społeczeństwu przeciwdziałając przestępstwom i dbając o jego bezpieczeństwo. Ten wysiłek i zaangażowanie nie kosztuje nas, jako podatników ani pensa. Special Constable może zostać prawie każdy, niezależnie od wykonywanego zawodu, narodowości czy wyznania. Jedynym wymogiem jest ukończenie 18 roku życia i pozytywne przejście testów. Co zrobić aby wziąć udział w rekrutacji? Najważniejsze jest aby być naprawdę pewnym swej decyzji. Warto porozmawiać ze Specialsem, nawet jeśli jest to funkcjonariusz spotkany na ulicy. Można również skontaktować się z komendą główną Policji w Devizes lub wziąć udział w Special Awareness Evening. Udaliśmy się na takie spotkanie w środowy wieczór.

Wielu spodziewałoby się, że frekwencja będzie niska. Osobiście oczekiwaliśmy spotkać tam kilkanaście osób, rzeczywistość okazała się bardziej optymistyczna, przygotowaną do spotkania salę wypełniło ponad 60 osób, co było dużym zaskoczeniem nawet dla organizatorów. Omówiony został cały proces rekrutacji, wymogi formalne. Jako kandydatów do służby poinformowano nas też, jak wyglądają testy sprawnościowe i proces szkolenia. Po spotkaniu długo rozmawialiśmy z kandydatami do służby jak i już pracującymi i doświadczonymi funkcjonariuszami. Będziemy krok po kroku opisywać proces rekrutacji, na razie oczekujemy na wynik weryfikacji. Nasz kandydat na Special Constable złożył swą aplikację już jakiś czas temu. W tej chwili jest ona sprawdzana i oceniana. Jakie są kryteria? Przede wszystkim liczy się to, aby podać wszelkie możliwe informacje, muszą być precyzyjne i kompletne. Muszą być też... zrozumiałe. Dziesięć błędów gramatycznych czy składniowych powoduje bowiem, że aplikacja zostaje odrzucona. Ostatnie jej strony zawierają kilka pytań, na które odpowiadamy opisowo - oczywiście w języku angielskim. I tu może czyhać pułapka. Opisać musimy sytuację, w której np. wykazaliśmy się odpowiedzialnością, trzeźwym umysłem bądź umiejętnością pracy w zespole. Co to oznacza? Ze względu na ograniczoną ilość miejsca w rubryce zmuszeni jesteśmy do skontruowania zwięzłego komunikatu, co w policyjnej pracy jest istotne. Idealnie jest, jeśli ten komunikat jest napisany dobrym angielskim. Jeżeli aplikacja przejdzie weryfikację z sukcesem, zostaniemy zaproszeni do Assessment Centre na test PIRT (Police Initial Recruitment Test). O tym jak to wygląda, na czym polega napiszemy w kolejnym artykule.

bottom of page