top of page

Bonfire Night 2015

Jak co roku o tej porze, całe Zjednoczone Królestwo świętuje rocznicę tzw. Spisku Prochowego. Na rok 2015 przypada już 410 rocznica tego nieudanego zamachu na brytyjski Parlament oraz ówczesnego króla Anglii i Szkocji Jakuba I.

Okazuje się, że nie tylko migranci mają problemy z odpowiedzią na pytanie, skąd wzięło się to święto? Może trudno w to uwierzyć, ale nawet niektórzy rodowici brytyjczycy, kompletnie nie posiadają takiej wiedzy. Dlatego też postaramy się opowiedzieć Wam tę historię w znacznym skrócie.

Otóż w nocy z 4 na 5 listopada 1805 roku, w podziemiach Izby Lordów znaleziono niejakiego Guy Fawkes'a. Zapewne nie byłby to wielki problem gdyby nie to, że towarzyszyło mu... 36 beczek prochu. A zupełnie serio mówiąc, Guy Fawkes był tylko jednym z ośmiu katolickich spiskowców, którzy tym nietypowym pokazem chcieli zgładzić jednocześnie cały Parlament, anglikańskich biskupów i Jego Królewską Mość Jakuba I. Jak się później okazało spiskowcy gromadzili nietypowe "zapasy" przez blisko 2 lata. Biedny Fawkes mimo, że pierwszy odczuł ciężar "sprawiedliwości" wcale nie był autorem tegoż planu. Łatka ta jednak przylgnęła do niego na zawsze. Powstał nawet wierszyk, a noc często nazywana jest Guy Fawkes Night.


Remember, remember the fifth of November The Gunpowder Treason and Plot I see of no reason, Why Gunpowder Treason Should ever be forgot... Guy Fawkes, Guy Fawkes, 'Twas his intent. To blow up the King and the Parliament. Three score barrels of powder below. Poor old England to overthrow. Prawda jednak jest nieco inna. Głównymi motywatorami zamachu byli Thomas Percy i Robert Catesby. Śledztwo i proces przebiegły bardzo szybko i sprawnie, nawet jak na ówczesne standardy. Już 30 stycznia 1605 roku czterech z ośmiu zamachowców zostało uśmierconych przez powieszenie i poćwiartowanie, a następnego dnia pozostali. Jedynie wspomniany już Guy Fawkes uniknął strasznej śmierci, skoczył z szafotu tuż przed wykonaniem wyroku i złamał kark. I tak oto dzięki tym ośmiu katolikom całe Królestwo co roku świętuje i ogląda fantastyczne pokazy fajerwerków, rozpala ogromne ogniska.

Największe pokazy w Swindon:

* Swindon Lions – Charity Fireworks and Funfair - Polo Ground, Marlborough Road, Swindon, SN3 1NP - Szczegóły TUTAJ.


* Swindon Lydiard Park - Lydiard Tregoze, Swindon, SN5 3PA - Szczegóły TUTAJ.


* pozostałe pokazy w regionie znajdziesz TUTAJ.bottom of page