top of page

Obywatel Wiltshire na orbicie!

Dziś o godz. 11.03 czasu GMT z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała rakieta Sojuz TMA-19M, na której pokładzie znajdowali się astronauci: Jurij Malenczenko (Rosja), Tim Kopra (NASA/USA) oraz major Tim Peake (ESA/UK). Został on wyselekcjonowany i wysłany na orbitę przez Europejska Agencja Kosmiczna skupia szesnaście krajów europejskich (w tym Polskę) i pracuje nad rozwojem technologii kosmicznych wraz z innymi federacjami kosmicznymi.

zdj. The Telegraph, www.telegraph.co.uk

Mjr Tim Peake pochodzi z Salisbury. W Royal Air Force pełnił nie tylko funkcję żołnierza sił powietrznych, był śmigłowcowym pilotem doświadczalnym. Wtajemniczeni wiedzą, że ta funkcja wymaga wyjątkowych cech charakteru i doświadczenia. W ciągu wielu lat służby był czynnym żołnierzem i dowódcą podczas misji pokojowych, instruktorem adeptów sztuki pilotażu na maszynach wojskowych. Więcej o życiorysie Tima przeczytacie TU O godz. 17.03GMT statek kosmiczny Sojuz przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Przez lata stacja rozrastała się i w chwili obecnej waży już ponad 400ton. Po ponad dwóch godzinach procedur sprawdzających szczelność połączenia doku, na pokładzie ISS nowoprzybyłych astronautów powitali: Michaił Kornijenko, Sergiej Wołkow i astronauta NASA Scott Kelly.

Nowa załoga spędzi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej sześć miesięcy. Informacje, wszelkie materiały dostępne są na stronie Europejskiej Agencji Kosmicznej.

bottom of page