top of page

Pierwszy Polish Day już za nami!

Fantastyczne recenzje zbiera Dzień Polski, który odbył się w ubiegłą niedzielę w Queen’s Park w Swindon. Tym razem w organizacji tego święta wzięły udział wszystkie organizacje polonijne działające na terenie miasta.

Głównym organizatorem tego wyjątkowego festynu była Polska Misja Katolicka współpracująca z Polską Szkołą Sobotnią, Harcerstwem, polskim zespołem ludowym Oberek, Akcją Katolicką, Grupą Modlitewną oraz innymi organizacjami. Zaangażowanie dziesiątek wolontariuszy, którzy poświęcali swój prywatny czas, a często i pieniądze przyciągnęło 5 czerwca do Queen’s Park ogromne rzesze ludzi ciekawych polskiej kultury, kuchni i muzyki. Spodziewane 3 tysiące widzów okazało się być liczbą znacznie niedoszacowaną. Według opinii niektórych osób, Queen’s Park odwiedziło w czasie trwania pikniku pomiędzy 5 a 10 tysięcy osób.


I nie było powodów do wstydu. Udział w pikniku wzięły nie tylko organizacje polonijne, ale także liczni przedstawiciele biznesu. Tego dnia można było nie tylko spróbować pysznej polskiej kuchni i świetnego polskiego piwa. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się książki, rękodzieło i usługi oferowane podczas trwania tego polskiego święta.

Zespół ludowy „Oberek” działający przy Polskim Domu Parafialnym dał pokaz polskich tańców ludowych. W pięknych strojach nasi tancerze zaprezentowali zaledwie wycinek jakże bogatej tradycji polskiej. Z radością w przyszłym roku zobaczylibyśmy w tym zespole nowy narybek. Dzieci z pewnością zrobią furorę, a i tańce prezentowane w większej grupie będą jeszcze efektowniejsze. „Oberek” naprawdę pokazał klasę i jesteśmy pewni, że wielu osobom zakręciła się w oku łza.


Wiele emocji wzbudziło przeprowadzone pod koniec dnia losowanie loterii fantowej. Pani Maryla Smolicz z gracją przeprowadziła losowanie i sprawiła, że uśmiech pojawił się na twarzach nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Najdroższą tego dnia nagrodą był rower ufundowany przez Polską Szkołę w Swindon– gratulujemy zwycięzcy!

I my tam byliśmy, jedliśmy i piliśmy, dzięki czemu możemy przestawić Wam tę krótką relację.

Wszystkich, którym nie udało się odwiedzić Dnia Polskiego w niedzielę zapraszamy do obejrzenia zdjęć poniżej.


bottom of page