top of page

Teatr Tradycyjny z Krakowa na deskach Domu Polskiego w Swindon

Po raz pierwszy na scenie Polskiego Domu Parafialnego wystąpią aktorzy Teatru Tradycyjnego z Krakowa, którzy przedstawią sztukę Emigranci Sławomira Mrożka.

Tytułowi bohaterowie sztuki - emigranci, intelektualista AA oraz przeciętny zjadacz chleba XX, wynajmują wspólnie obskurną suterenę w bliżej nieokreślonym kraju. Zostali połączeni przez przypadek i mimo że dążą do niezależności, są skazani na wspólne bytowanie. Gra pozorów, którą prowadzą ze sobą, ale też przeciwko sobie jest okrutna...


Cytując Teatr tradycyjny zapraszamy na sztukę: "W obskurnej suterenie wegetują dwaj emigranci. Mężczyzn dzieli niemal wszystko. Paradoks polega na tym, że nie mogą żyć ze sobą, ale też i bez siebie.


Mrożek skonfrontował w tej sztuce zgorzkniałego intelektualistę (AA) i lumpenproletariackiego dorobkiewicza gastarbeitera (XX). Napięcie dramatyczne, jakie wytworzył między tymi dwoma bohaterami, wynika zatem z konfliktu postaw. Intelektualista żyje w świecie pomyślanym, dorobkiewicz w świecie pogoni za odkładanym z dnia na dzień dobrobytem .

Ale „Emigranci” to także sztuka o obcości. Obcość wyraża się tu w wielu wymiarach, człowieka wobec człowieka, wobec kraju rodzinnego, wobec społeczeństwa kraju emigracji.

Dramat wystawiany w wielu krajach okazał się uniwersalnym moralitetem o panach i chamach, uniwersalną przypowieścią o tragedii nietutejszych."


Miejsce: Polski Dom Parafialny

Walton Close

SN3 2JU Swindon


Cena biletu: £8


Bilety do nabycia: - przed mszami przy stoliku z dewocjonaliami,

- u Kierownika Ośrodka

- w Polskiej Szkole Sobotniej


Informacje: swindonportal@gmail.com

Ewa Hawryło 07857 347635

lub nasze profile FBbottom of page