top of page

Odmłodzona kadra szczypiornistów rozpoczyna mistrzostwa świata

Bez swoich największych gwiazd polscy piłkarze ręczni wystąpią w mistrzostwach świata we Francji. Turniej rusza dzisiaj, potrwa do 29 stycznia. Pierwszy mecz biało-czerwonych – w czwartek z Norwegią.

Michał Daszek nieoczekiwanie szybko stał się jednym z najbardziej doświadczonych zawodników polskiej reprezentacji.

Fot. Płocki Portal Sportowy

W naszej reprezentacji zabraknie Karola Bieleckiego, Sławomira Szmala i Krzysztofa Lijewskiego, którzy w porozumieniu z trenerem Tałantem Dujszebajewem zdecydowali o przerwie w występach w kadrze. Dodatkowo, w ostatnich tygodniach kontuzje wyeliminowały z udziału w mundialu Michała Jureckiego, Kamila Syprzaka, Piotra Wyszomirskiego i (w ostatnią niedzielę, podczas turnieju kontrolnego w Hiszpanii) Mariusza Jurkiewicza.

W efekcie w kadrze na francuski turniej jest więcej nowych twarzy niż planowano. Spośród 17 zgłoszonych zawodników, aż 11 nie wystąpiło wcześniej na imprezie tej rangi (mistrzostwach świata, mistrzostwach Europy lub igrzyskach olimpijskich).

W tej sytuacji nie sposób przewidzieć, jak drużyna wypadnie w grupowych zmaganiach z coraz lepszą Norwegią, gospodarzem i głównym faworytem turnieju – Francją, i nieobliczalnymi zespołami Brazylii i Rosji. W spotkaniu z Japonią mimo wszystko należy oczekiwać wygranej. W normalnym składzie, Polacy pewnie bez większego trudu wywalczyliby awans z takiej grupy do 1/8 finału (przechodzą cztery zespoły). Ale teraz?

– Naszą nową reprezentację czeka ciężka i długa droga do tego, by stać się drużyną na światowym poziomie. Poprzednicy zawiesili poprzeczkę bardzo wysoko. Swoją wytrwałością, wolą walki i zaangażowaniem zdobywali nie tylko zaszczytne medale. Zdobyli też serca kibiców, a to nie lada wyczyn – mówi Marta Malik, zawodniczka Swindon Handball Club (tak, tak, jest taki! Klub z Lydiard Park Academy serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do spróbowania swych sił w piłce ręcznej). – Wierzę jednak w doświadczenie i wiedzę trenera Dujszebajewa. On wie, co robi. Wie, jak dobrać zawodników. A naszym zadaniem, jako kibiców, nie jest narzekanie na nową kadrę, tylko wspieranie jej najlepiej jak potrafimy!

We wspomnianym turnieju towarzyskim w hiszpańskim Irun, biało-czerwoni ulegli gospodarzom 20-30 i Katarowi 25-26, oraz zremisowali z Argentyną 26-26. Kadra Dujszebajewa pokazała nierówną grę, przeplatając efektowne, entuzjastyczne akcje z bardzo słabymi okresami gry – symptomy typowe dla zespołów na początku przebudowy.

Na mistrzostwach we Francji może być podobnie. Ale nikt młodym Orłom nie broni pozytywnie zaskoczyć rzeszy swoich kibiców! Kto wie, może wciąż będziemy przeżywać horrory, do których przywykliśmy za sprawą Szmala, Bieleckiego, braci Jureckich i pozostałych? J

Reprezentacja Polski na MŚ’2017

Bramkarze: Mateusz Kornecki (Górnik Zabrze), Adam Malcher (Gwardia Opole), Adam Morawski (Orlen Wisła Płock).

Rozgrywający: Piotr Chrapkowski (Vive Tauron Kielce), Tomasz Gębala (Orlen), Krzysztof Łyżwa (Azoty Puławy), Paweł Niewrzawa (Wybrzeże Gdańsk), Rafał Przybylski (Azoty), Łukasz Gierak (TuS N-Luebbecke, Niemcy); rezerwowy – Paweł Paczkowski (Vive).

Skrzydłowi: Michał Daszek (Orlen), Mateusz Jachlewski (Vive), Przemysław Krajewski (Azoty), Arkadiusz Moryto (Zagłębie Lubin).

Obrotowi: Marek Daćko (Górnik), Maciej Gębala (Orlen), Patryk Walczak (Vive).

Mecze Polaków w grupie A

Wszystkie odbędą się w Nantes: czwartek, 12 stycznia, z Norwegią (g. 19.45 czasu angielskiego) * sobota, 14 stycznia, z Brazylią (13.45) * poniedziałek, 16 stycznia, z Rosją (19.45) * wtorek, 17 stycznia, z Japonią (16.45) * czwartek, 19 stycznia, z Francją (16.45).

Transmisje:

Mistrzostwa można oglądać na żywo w TVP Sport i na stronie sport.tvp.pl, a mecze Polaków pokaże też „Dwójka”. Polecamy również transmisje na stronie światowej federacji, www.ihf.info.

bottom of page