top of page

Dzień Babci i Dziadka tuż!

Już jutro Dzień Babci, po którym w niedzielę będziemy świętować Dzień

Dziadka.

Bliskie sercom nas wszystkich święta, w dniu których podążymy z kwiatami, laurkami i życzeniami do seniorów naszych rodów, dziękując za lata troski, wsparcia i opieki oraz bezgranicznej miłości jakimi obdarowują nas przez lata. Dzień Babci i Dziadka to bez wątpienia okazja do świętowania, o której nie zapomina żaden z nas. Czy jednak kiedykolwiek zastanawialiście się skąd wzięły się obchody Dnia Babci i Dziadka ?

Postaramy się wam nieco przybliżyć ich korzenie. Dzień Babci i Dziadka obchodzone są w wielu krajach na świecie, między innymi w Stanach Zjednoczonych, gdzie przypadają na pierwszą niedzielę po święcie pracy; w Bułgarii 20 lub 21 stycznia; we Włoszech 2 października i połączone są z celebracją Dnia Aniołów Stróżów; w Brazylii 26 lipca, a we Francji w pierwszą niedzielę marca. W niektórych z tych krajów swoją uroczystość obchodzą wyłącznie babcie, w innych swe święto mają również dziadkowie.

Jako ciekawostkę powinniśmy wspomnieć Japonię, w której co prawda obchody Dnia Babci i Dziadka jako takowe nie istnieją, jednak Japończycy znani są z wylewnego okazywania szacunku i uznania dla seniorów na codzień, nie przypisując temu żadnego święta. Często za odpowiednik naszych rodzimych

Dnia Babci i Dziadka uznaje się japoński Dzień Szacunku Dla Wieku świętowany od 1966 roku.

W Polsce pomysł na celebrację Dnia Babci oryginalnie zrodził się w 1964 roku w tygodniku „Kobieta i Życie”, jednak wskrzeszenie idei zawdzięczamy Poznaniakom, którzy wręczając kwiaty legendzie polskiego kina i teatru – Mieczysławie Ćwiklińskiej napomknęli, iż są one z okazji Dnia Babci.

Obchodząca swe sędziwe, 85te urodziny aktorka występowała tego dnia w roli Babci ze sztuki „Drzewa umierają stojąc”. Koncept obchodzenia Dnia Babci szybko podchwycił stołeczny „Express Wieczorny”. Dziadkowie poczekać musieli na ustanowienie swojego święta aż do lat 70tych, kiedy to

Telewizja Polska ogłosiła konkurs na ustanowienie daty Dnia Dziadka w kalendarzu. Początkowo, za tę datę został przyjęty 30 maja, dzień urodzin Mieczysława Fogga, jednak szybko zrezygnowano z tego pomysłu i ustalono, że Dzień Dziadziusia następował będzie bezpośrednio po Dniu Babci.

Dziś, Dzień Babci i Dziadka, to święta mocno wyryte w naszej świadomości. Święta, które dają nam szansę uświadomić naszym ukochanym seniorom jak bardzo jesteśmy wdzięczni za to, że są przy nas; za to, że wspierają nas swoją poradą i życiowym doświadczeniem; za to, że zawsze znajdują dla nas

czas; za to, że akceptują nas takimi jakimi jesteśmy. Dla wielu z nas, których babcie i dziadkowie już odeszli to także czas na refleksje i wspomnienie lat dzieciństwa, chwilowe odcięcie się od dorosłego świata w którym żyjemy i powrót do czasów kiedy nasze babcie i dziadkowie byli z nami, poświęcając całą ich energię i uwagę opowieściom o historii, nauczaniu szydełkowania, wycieczkom nad jezioro i wspólnym grzybobraniom, które będziemy odświeżać w naszej pamięci z każdym rokiem na nowo.

W najbliższą sobotę dzieci z Polskiej Szkoły Sobotniej zapraszają na obchody tego święta. O godzinie 12.00 odbędzie się przedstawienie przygotowane przez dzieci specjalnie dla seniorów. Zapraszamy! Adres: Walton Close, Swindon, SN3 2JU.

bottom of page