top of page

Drugi Polish Day za nami!

Kolejne fantastyczne recenzje zbiera drugi Dzień Polski, który odbył się w ubiegłą niedzielę w Queen’s Park w Swindon. Podobnie jak w zeszłym roku w organizacji tego święta wzięły udział wszystkie organizacje polonijne działające na terenie miasta.


Głównym organizatorem tego wyjątkowego festynu była Polska Misja Katolicka współpracująca z Polską Szkołą Sobotnią, Harcerstwem, polskim zespołem ludowym Oberek, Akcją Katolicką oraz innymi organizacjami. Zaangażowanie dziesiątek wolontariuszy, którzy poświęcali swój prywatny czas, a często i pieniądze przyciągnęło 4 czerwca do Queen’s Park ogromne rzesze ludzi ciekawych polskiej kultury, kuchni i muzyki.


Swoją obecność zapowiedział Ambasador Arkady Rzegocki, jednak z powodu wydarzeń w Londynie musiał swoją wizytę odwołać. Przesłał jednak za pośrednictwem Ewy Hawryło podziękowania za zaproszenie oraz gratulacje organizacji tak wspaniałej imprezy.


I nie było powodów do wstydu. Udział w pikniku wzięły nie tylko organizacje polonijne, ale także liczni przedstawiciele biznesu. Tego dnia można było nie tylko spróbować pysznej polskiej kuchni i świetnego polskiego piwa. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się książki, rękodzieło i usługi oferowane podczas trwania tego polskiego święta.


W tym roku przez cały dzień towarzyszył nam zespół z Londynu - Melina, dając rewelacyjny występ i pokazując nam wielki swój talent oraz potencjał na przyszłość.


Dużą atrakcją okazał się postawiony na środku placu polski szybowiec SZD Foka 4, na którym polscy piloci w 1968 roku zdobyli Mistrzostwo Świata w klasie otwartej podczas turnieju, który odbył się na lotnisku w South Cerney (koło Cirencester).

Zespół ludowy „Oberek” działający przy Polskim Domu Parafialnym dał pokaz polskich tańców ludowych. W pięknych strojach nasi tancerze zaprezentowali zaledwie wycinek jakże bogatej tradycji polskiej. Z radością w przyszłym roku zobaczylibyśmy w tym zespole nowy narybek. Dzieci z pewnością zrobią furorę, a i tańce prezentowane w większej grupie będą jeszcze efektowniejsze. „Oberek” naprawdę pokazał klasę i jesteśmy pewni, że wielu osobom zakręciła się w oku łza.


Wiele emocji wzbudziło przeprowadzone pod koniec dnia losowanie loterii fantowej. Przeprowadzone losowanie sprawiło, że uśmiech pojawił się na twarzach nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Nagrodami były m.in. zestaw mebli ogrodowych ufundowany przez PCM Swindon, rower ufundowany przez Polską Szkołę w Swindon oraz lot szybowcem oraz koszulka Tomasza Malasińskiego członka reprezentacji Polski w hokeju na lodzie ufundowane przez Polskie Radio Swindon. Ponadto można było wygrać inne fanty m.in. książki, vouchery, alkohole, ubrania góralskie, słodycze, ramki, basen i wiele wiele innych. Gratulujemy zwycięzcom!

I my tam byliśmy, jedliśmy i piliśmy, dzięki czemu możemy przestawić Wam tę krótką relację.

Wszystkich, którym nie udało się odwiedzić Dnia Polskiego w niedzielę zapraszamy do obejrzenia zdjęć poniżej lub polecamy fanpage Polish Day Swindon - kliknij TUTAJ lub odwiedźcie stronę PCM Swindon - kliknij TUTAJ.


bottom of page